طراحی و راه اندازی سیستم های VOIP

سانترال چیست ؟

از سیستم سانترال به منظور ایجاد شبکه‌های خصوصی در سازمان‌ها و مجموعه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود.به وسیله‌ی سانترال علاوه بر اشتراک گذاری خطوط تلفن شهری ، کاربران میتوانند بدون هیچ هزینه‌ای با هم ارتباط برقرار کنند .

انواع سانترال :

1)       سانترال با ظرفیت پایین

این نوع از سانترال به طور معمول مورد نیاز مجموعه‌هایی با حداکثر 8 خط شهری و یا 24 خط داخلی هستند. از مزایای این نوع سانترال می‌توان به قابلیت نصب کارت نمایشگر شماره، پیج کردن اعضا، قراردادن تلفن گویا، زمانبندی ساعات ناهار برای ادارات، واحد پذیرش تماس سه مرحله‌ای (DISA) و … اشاره کرد .

سانترال‌های موجود در بازار در ابتدا به صورت 3 خط شهری و 8 خط داخلی هستند که در صورت تمایل برای ارتقای آن می‌توان از کارت توسعه استفاده نمود .

2)      سانترال با ظرفیت بالا

این نوع سانترال معمولا مورد نیاز مجموعه‌ها و سازمان‌هایی است که به بیش از 8 خط شهری و 24 خط داخلی احتیاج دارند .

ویپ (VOIP) چیست؟

VOICE OVER IP یا همان VOIP، تکنولوژی انتقال صدا بر روی بستر شبکه است که برقراری تماس‌های تلفنی را از طریق IP امکان پذیر می‌کند .

تا چند سال پیش ارتباطات کلامی تنها از طریق شبکه عمومی تلفن (PSTN) امکان پذیر بود و همچنین ارسال داده ها در فواصل دور بسیار هزینه بر بود . اما در طی سال های اخیر شاهد تغییرات جدیدی از قبیل شبکه گسترده اینترنت ، گسترش رایانه های شخصی و فناوری های جدید ارتباطی مثل تلفن های سلولی و…. بوده‌ایم . در حال حاضر افراد از طریق رایانه شخصی و اینترنت تبادل اطلاعات انجام می‌دهند و به امور شغلی و گفتگو با یکدیگر با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی اینترنت می‌پردازند .

تمامی این مسائل در جامعه امروز با یک تکنولوژی جدید که تمامی ارتباطات را تحت‌الشعاع قرار داده قابل انجام است و آن تکنولوژی همان VOIP است .

حال به چگونگی کارکرد این سیستم می‌پردازیم :

صداهایی که ما میشنویم دارای سیگنال های آنالوگ هستند. سیستم VOIP سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل میکند.

سیگنال دیجیتال در مواردی از قبیل فشرده سازی ، مسیریابی ، مقاومت در برابر نویز و… بسیار ساده تر قابل کنترل است.

از طرفی استفاده بهینه از پهنای باند ، توانایی ارسال با نرخ بیت های مختلف ، امکان انتخاب کیفیت مکالمه ، ویس میل (VOICE MAIL) و در نتیجه تعیین میزان هزینه از طرف کاربر و همچنین اضافه نمودن سرویس های جدید از جمله مزایای این سرویس می‌باشند.

تعدادی از مزایای VOIP نسبت به سانترال

  • نصب و راه‌اندازی ساده :در سیستم های VOIP تمامی رابط های کاربری بر پایه وب هستند و روی شبکه از هر مکان میتوان بوسیله‌ی یک مرورگر وب به سیستم دسترسی پیدا کرد و تمامی تغییرات و تنظیمات دلخواه را اعمال نمود. این در حالی است که که برای استفاده از تلفن سانترال باید از طریق نرم‌افزار های خاص یا شماره‌گیری کدهای مخصوص، برنامه ریزی مورد نظر را انجام داد .
  • کاهش چشمگیر هزینه ها :با استفاده از سیستم VOIP میتوان مکالمات بین‌المللی و بین شهری را از طریق بستر اینترنت و یا شبکه WAN بین شعب یک سازمان انجام داد و همین امر باعث پایین آمدن چشمگیر هزینه ها خواهد شد.
  • عدم نیاز به سیم کشی اختصاصی برای شبکه تلفن :در سیستم های مبتنی بر IP میتوان از بستر شبکه استفاده کرد و نیازی به سیم‌کشی اختصاصی نیست. در مقابل در تلفن های سانترال برای هر مشترک احتیاج به یک زوج سیم داریم و برای اضافه کردن یک کاربر جدید به سیستم به حجم بالایی از سیم‌کشی نیاز است .
  • عدم محدودیت در بکارگیری یک برند خاص: برای حفظ کارایی مورد نیاز در سیستم‌های سانترال معمولا اجزای سیستم مانند گوشی کاربران را از برند مشابه سانترال انتخاب میکنند ولی برای استفاده از سیستم VOIP میتوان بدون ترس از کاهش کارایی از هر برندی استفاده کرد زیرا تمامی تجهیزات بر اساس استاندارد SIP ساخته می‌شوند .
  • توسعه پذیری :سیستم‌های VOIP در رابطه با افزایش تعداد مشترکین و ظرفیت خطوط شهری بسیار انعطاف‌پذیر است. هر زمان که احتیاج به خطوط بیشتری داشته باشید میتوان با افزودن GATEWAY مناسب این کار را انجام داد .
  • افزایش بازدهی وارتقاء کیفیت خدمات به مشتریان : سیستم‌های VOIP میتوانند به راحتی با سرورها و نرم‌افزارهای دیگر ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال این سیستم ها امکان اتصال به سرویس ارتباط با مشتریان (CRM) را دارند .
  • امکانات بیشتر با قیمت پایین تر :در سیستم VOIP برای استفاده از امکانات بیشتر از قبیل : منوی صوتی ، پاسخگویی خودکار ، ارسال پیام‌های دریافتی به ایمیل کاربر ،گزارشگیری از تلفن‌های انجام شده و … نیازی به اضافه نمودن زیر سیستم ها یمختلف نیست. در حالی که در سیستم‌های سانترال با هزینه ی چند برابری این کار را انجام داد .
  • امکان استفاده از سافت فون (SOFT PHONE) :نرم‌افزار سافت فون روی رایانه کاربران نصب می‌شود و عملکردی مشابه تلفن را فراهم می‌کند . به ترتیب هر کاربر از طریق رایانه خود با دیگر کاربران داخلی و یا در صورت داشتن مجوز با خطوط شهری تماس برقرار کند . از دیگر مزیت‌های این نرم افزار میتوان به افزایش کاربران و استفاده آنها از نرم‌افزار بدون کوچک ترین هزینه اضافی برای سازمان اشاره کرد .
  • امکان جابجایی و رومینگ: در این حالت در صورتی که کاربران بخواهند از شماره داخلی خود در مکانی بیرون از سازمان استفاده کنند تنها کافیست خود را به نزدیکترین سوکت نصب شده متصل کنند. در این صورت دیگر نیازی به انجام تغییرات و یا سیم‌کشی اضافه نیست. از طرفی کاربران می‌توانند از هر مکان برون سازمانی از طریق شبکه به سیستم VOIP متصل شده و تماس‌ها و پیغام‌های خود را مدیریت کنند .